Wpierw podłaczyć  kartę potem instalować sterownik czy odwrotnie? Karty na USB  instaluje się najczęściej w kolejności: podłącznie kabla  USB z karty dźwiękowej do komputera, a następnie instalacja sterowników z dołączonej płyty CD.
Zdarzają się wyjątki. Proponujemy zapoznac się z instrukcją karty.

Wpierw proponujemy uruchomić darmowy program DPC Latency Chceker ze strony http://www.thesycon.de/ aby sprawdzić wydajność swojego komputera czy moga wystąpić problemy z odtwarzaniem dźwieku. Program sugeruje wyłączanie kolejnych urządzen , które mogą wpływać na jakość odtwarzanego dźwięku. 

1/ Zainstalować właściwy sterownik pobrany ze strony producenta.

2/ W prograch  muzycznych wybierać zawsze  w ustawieniach sterownik zawierający w nazwie człon : "ASIO" np: EmuASIO. ESIASIO itd

3/ Nie pozwolić komputerowi na wyłączanie zasilania w porcie USB w celu oszczędzania energii. Dotyczy to portu USB, do którego podłączona jest karta dźwiękowa.

4/ Sprawdzić czy podłączony interfejs USB pracuje w standardzie USB 2.0 czy USB 1.1? ( Dostęp uzyskujemy klikając prawym przyciskiem myszy w " Intel(R) ICH9 Family USB Universal Host controller ..)

5/ Zwiększyć bufor czyli latencję w sterowniku karty o stopień wyższy np. z 128 na 256 sampli lub więcej. Dla kart na USB bufor winien być w przedziale od 10 ms do 20 ms ( jeżeli podajemy w ms zamiast liczby sampli).

6/ Zmniejszyć wymagania programu np. zamiast 24-bit/192 kHz wybrać 24-bit/44,1 kHz lub 16-bit/44,1 kHz ( dotyczy starszych komputerów )

7/ Zmienić ustawienia: panel sterownia >system>zaawansowane>wydajność ustawienia>zaawansowane> włączyć -usługi działające w tle

8/ Zainstalować ewentualnie dodatkową kartę na PCIe z portami USB (dotyczy komputerów stacjonarnych)

Profesjonalne karty dźwiękowe posiadają swoje sterowniki i nie można dopuścić do tego aby Windows domyślnie instalował własne sterowniki. Po wykryciu przez Windows nowego urządzenia należy wskazać "nie instaluj teraz sterowników ", następnie uruchomić instalację z płyty dostarczonej przez producenta, bądź  ze strony  www producenta. Gdy jednak proces automatycznej instalacji został już uruchomiony należy w menadżerze urządzeń odinstalować sterownik ręcznie, po czym zrestartować system i rozpocząć instalację od nowa.

Zwiększenie wydajność portów USB / Fire Wire

Muzycy korzystający z komputera, są uzależnieni od portów USB lub FireWire wbudowanych w swoim komputerze. Czasami jednak to rozwiązanie zawodzi , szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy dużej wydajności przy przesyłaniu dźwięku przez te porty. Problem z transmisją objawia się jako kliki  lub trzaski.

Rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w tzw kartę "przejściówkę"  typu PCIe/ USB , włożyć ją do wolnego portu na płycie głównej  PCIexpressi użyć jej portów w sytuacjach wymagających wysokiej wydajności. To rozwiązanie rozszerza wydajność i pozwala odciążyć inne urządzenia pracujące na USB jak: myszka, klawiatura, klucze-zabezpieczające i inne. 

uwaga: przejściówki dostarczające jednocześnie kombinację portów USB i FireWire są gorsze ze względu na problemy, które czasami mogą się pojawić. 

Naprawy pogwarancyjne E-mu prowadzą:

Creative Professional prowadzą oddziały European Service/Repair Centers: Cimple Solutions

London, UK Phone: +44(0)845 862 7171 Site: www.cimplesolutions.com Synthesizer Service Department

Germany 
Phone: +49 2632 300811 www.synthesizerservice.de L.E.M.I. di Felice Manzo

Italy
Phone: +39 011 231092Email: lemi.torino@lemi.org Site: www.lemi.org